Düsleksia simulatsioon arvamusfestivalil on saanud traditsiooniks

Paides on juba kümme aastat korraldatud arvamusfestivali. Kohalikule vallimäele tulevad kokku kõik, kes tahavad kuulata, mõelda, küsida ja kaasa rääkida ühiskonna jaoks olulistel teemadel. Eesti Lugemisühing osales Arvamusfestivalil 2023. aastal teist korda ning kindlasti ei jää see viimaseks, sest ühingu missioon on seotud iga Eesti inimese elu ja õppimisega.

Arvamusfestival 2023

Me arvame end aru saavat probleemidest, mida kogevad lugemis- ja kirjutamisraskustega inimesed oma igapäevaelus, kuid mida tunneb päriselt üks düsleksiaga laps, kes koolis päev-päevalt kogeb ärevust, pettumust ja ebaõnnestumist?

Paide Arvamusfestivali haridusalal osalejatel on võimalik läbi teha viis erinevat düsleksia simulatsiooni ehk õppeülesannet ja seeläbi panna ennast nende inimeste igapäevasesse olukorda. Tehtavad ülesanded on olemuselt sarnased klassiruumis antavate ülesannete ja tegevustega. Iga moodulit juhib üks “õpetaja”. Moodulite läbimise järel toimub kokkuvõttev arutelu saadud kogemuse reflekteerimiseks.

Korraldajatena loodame, et kogetu suurendab osalejates empaatiat ja mõistmist ning annab mõtteid, kuidas lugemisraskusega, sh düsleksiaga inimesi paremini aidata.

Simulatsiooniprogrammi Düsleksia Kogemus® töötas välja Rahvusvahelise Düsleksia Assotsiatsiooni Põhja-California osakond (eesti keelde tõlgitud okt 2022). Esmakordselt viidi simulatsioonid Eestis läbi 14.-15. okt 2022 Eesti Lugemisühingu ja Tallinna Ülikooli koostöös aset leidnud konverentsil „Lugemisraskus - uskumustest toetamiseni“.

Paide Arvamusfestivalil osalemine on osa projektist “Eesti Lugemisühingu võimekuse tõstmine düsleksiaga laste vanemate huvide esindamisel hariduspoliitikate kujundamisel läbi düsleksia teema nähtavuse suurendamise“. Projekti toetab Aktiivsete Kodanike Fond.

Düsleksia simulatsioone tehakse Paide Arvamusfestivali haridusalal 11. augustil kl 12

Kui soovid korraldusmeeskonnas kaasa lüüa, anna julgelt endast märku kairekroos1@gmail.com

 

Arvamusfestival 2022

Eesti Lugemisühingu düsleksia osakond osales 2022. aastal esimest korda Paide arvamusfestivali noortealal düsleksia teemalise aruteluga. Keskendusime noorte inimeste kokkupuutele ja kogemusele seoses lugemisraskustega (sh düsleksiaga). Kogemusi jagasid düsleksiaga noorte vanemad, nüüdseks täiskasvanuks saanud inimesed. Nad vaatasid tagasi koolis kogetule ja meenutasid toonast toimetulekut. Publiku hulgast tundsid paljud ära iseennast. Üritust juhtis ajakirja Eesti Naine peatoimetaja Heidit Kaio.  Kuula arutelu  SIIT 

Haridus- ja Noorteameti noortealal toimund arutelu on järelvaadatav SIIT 

 

 

 

 

DÜSLEKSIA SIMULATSIOON

12.08.23 Paides

Hei lapsevanem! Tule ühine meiega!

Eesti Lugemisühing soovib kaasata lapsevanemaid! 

 

 

 

 

Soovime avalikkuse ette tuua Eesti oma “Jamie Oliverid“ ja "Rootsi kuningad“ – ühiskonna poolt tunnustatud inimesed, kes on valmis jagama oma kogemust elust düsleksia ja/või düsgraafiaga. Usume, et mida enam on inimesi, kes on valmis olema avatud ja rääkima avalikult oma väljakutsetest, seda sallivam on kogu ühiskond.