Konverents "Lugemisraskus: uskumustest toetamiseni"

14.-15. oktoobril 2022 toimus Eesti Lugemisühingu ja Tallinna Ülikooli konverents "Lugemisraskus: uskumustest toetamiseni". Huvi konverentsi vastu oli suur ja kahel päeval osales kokku 200 inimest.  Lisaks õpetajatele ja spetsialistidele oli osalejate hulgas ka lapsevanemad – see on selge märk sellest, et teema vajab laiemat käsitlemist.  

Mis on lugemisraskus (sh düsleksia), milles see täpsemalt väljendub, kuidas seda märgata, millised on toetamise võimalused, millist rolli mängivad siin uskumused ja millised on õppetunnid teistest riikides - just sellest räägiti kahepäevasel rahvusvahelisel konverentsil Tallinna Ülikoolis.

Konverentsi peaesinejad, prof Richard Boon ja John Hodges (USA) tutvustasid teaduspõhiseid düsleksia käsitlusi laiast maailmast, Tallinna Ülikooli teadlased Piret Soodla ja Maris Juhkam vaatasid lähemalt Eesti õpetajate teadmisi lugemisest ja lugemaõppimisest.  Lisaks rääkisid Tallinna Ülikooli õppejõud Kati Aus ja Helsingi Ülikooli doktorant Ita Puusepp uskumuste rollist õpitulemuste ja enesehinnangu kujunemisel.  Osalejad said esmakordselt Eestis läbi teha düsleksia simulatsiooni, et paremini mõista lugemisraskusega laste tundeid ja kogemusi. 

Konverentsi toimumist toetasid Baltic-American Freedom Foundation, Eesti Lugemisühing ja Tallinna Ülikool.

Konverentsi meediakajastus:

Eesti Tervishoiumuuseumi sünaps # 55
12. oktoobri artikkel Pere ja Kodu veebiportaalis
13. oktoobri intervjuu Vikerhommikus
14. oktoobri intervjuu Terevisioonis

Konverentsi esitlused:

John Hodges - Defining Dyslexia and the Intervention Model

John Hodges - Dyslexia and Other Learning Differences - What To Look For

Piret Soodla - Eesti õpetajate ja tugispetsalistide teadmised lugemisest ja lugemaõppimisest

Kati Aus ja Ita Puusepp - Miks lapsed ei loobu kõndima õppimisest

Richard T. Boon - Strategy Instruction to Support Students with Writing Difficulties in the Inclusive Classroom

Richard T. Boon - Research-Based Interventions to Improve Comprehension for Students with Reading Difficulties in the Inclusive Classroom

Pildid konverentsilt:

Lugemisraskus: uskumustest toetamiseni

Image 1 of 27

 

Konverentsi välisesinejatel oli võimalus enne konverentsi tutvuda Eesti haridussüsteemiga lähemalt.  Täname Viimsi Kooli ja Tallinna Kunstigümnaasiumi sooja vastuvõtu eest, Rajaleidjat, Haridus - ja Noorteametit ning Noored Kooli meeskondi väga sisukate kohtumiste eest! 

Kohtumiste pildid:

Kohtumine-Tallinna-Kunstigumnaasiumis

Image 2 of 4

 

Oktoober on rahvusvaheline düsleksia teadlikkuse kuu ja selle raames korraldatakse lugemisraskusele (sh düsleksiale) pühendatuid üritusi üle maailma. Eesti Lugemisühingu  eestvedamisel on alates 2014. aastast korraldatud düsleksia päeva, 2021. aastal oli tähelepanu all täiskasvanute düsleksia.