LENNUKIGA LÕUNAMAALE
Epp Petrone
„Lennukiga lõunamaale“ oli tore jätk eelnevatele Petronede perest pajatavatele raamatutele („Anna hambad“, „Marta varbad“, „Leenu peenar“, „Kurru-Nurru vurrud“). Seekordne raamat jutustab nende pere lõunamaale reisimis loo. Sattusin raamatut ette lugema oma viieaastasele tütrele, keda ootas ees elu esimene lennureis.
Kirjanik oskab laskuda lapse tasandile ja vaadata maailma läbi lapse silmade. Nii on kogu raamat jutustatud läbi pisikese Leena silmade. Kuidas käib kohvrite pakkimine, millisena paistab väikesele lennujaam, väravate läbimine, lennuki sisemus ja lendamine? Mis on hotell ja milline on lõunamaa, soe meri ja mererand? Mida kõike saab lõunamaal teha jpm. Mind ajas muigele lugu poisist, keda nad rannas kohtasid. Kuna nad üksteise keelt ei mõistnud, siis arvati, et poisi nimi ongi Privet (lugu „Priveti paat“). Noore kuulaja arvates oli see raamat selle pärast tore, et seal olid lühikesed jutud ja iga loo kõrval suur pilt. Minule meeldis lugude elulähedus ja tuttavad olukorrad, mis lastega liikudes ikka ette tulevad – jäätis, mänguasjade lett jm. Kõik on emana nii tuttav.
Raamatut lugesid koos Anneli ja Marta Emily Laamann
RASMUSE VUNTSID
Ilmar Tomusk
Raamatu tegelane on Rasmus, kes nagu paljud lapsed unistab ruttu suureks saamisest. Ühel hommikul leiab ta, et ta polegi enam viieaastane, vaid on järsku saanud niisama suureks kui tema isa ja täismehelikkuse kinnituseks on tal vuntsid ees...
Alguses on Rasmus väga rõõmus selle üle, kuid päris kiiresti avastab ta, et suurte inimeste elu on igav ja keeruline. Ja ega tööd ja tegemised ilma kogemuseta ei anna head tulemust, vaid ta saab kogu aeg „riielda“. Ta tahab olla ikka täpselt selline, nagu ta on.
Raamat sobib nii ettelugemiseks – sest annab teemasid, millest vestelda lapsega – kui ka lugemist alustanud lapsele. Laused on soravalt loetavad ning annavad lapsele eduelamuse lugemisest. Juba oskajale lugejale on raamat väga vähese ajaga läbi loetav. Lugemiselamust(ja nalja) on kõigile!
Elamust jagas Anne Koppel
AMANDA PATSID
Ilmar Tomusk
„Amanda patsid“ jutustab loo sellest, mis juhtub tädi Amandaga, kui ta üleöö väikeseks tüdrukuks muutub.Tädi Amanda on suurena õnnetu, sest tal pole sõpru. Ta igatseb taga lapsepõlveaega ja arvab, et väiksena oleks ta elu palju kergem. Olles taas väike jõuab Amanda järeldusele, et väike on tegelikult raske olla. Amanda ütleb, et kui sa oled väike, aga elad suurte inimeste maailmas, pead sa tegema kõike täpselt nii, nagu täiskasvanutele meeldib, aga mitte nii, nagu sulle meeldib. Kui Amanda taas suur on, leiab ta ka endale sõbra!
Raamat pakub lapsele lugemirõõmu, sest see, mida ta loeb
ja selle põhjal ette kujutab, on päris naljakas. Igatahes üks 8-aastane laps avastas oma lugemistahtmise Ilmar Tomuski raamatute lugemisest!
Elamust jagas Anne Koppel
TÄDI HAKKAB TUULELOHEKS
Markus Saksatamm
Raamatus on 30 naljakat lühijuttu.
Lugude teemasid saab seostada laste igapäevase suhtluse ja kaaslastesse suhtumisega. Lugude temaatika annab põhjuse lastega arutleda, kuidas oleks õige ja mis on vale.
Näiteks lugu “Laimu-Lissi ja kuri keel“ räägib sellest, kuidas linnaelanikud hakkavad vältima tädi Lissit, sest ta räägib alati halba. Lõpuks hakkab Lissi keel tädile vastu ning tädi otsustab alati ainult head rääkida. Alguses on küll kummaline tunne, aga lõpptulemus on positiivne.
Lugu suli Simost räägib sellest, et ta lõpetab sulitembud, sest uus töö, mida talle pakuti, on tulutoov ja mis peaasi – kiideti ka veel!
Teeskleja onu Rommi sai paraja palga, sest teised vastasid talle samaga ning see ei olnud meeldiv. Tädi Anni lugu õpetab, et ei tohi ravimeid ilma vajaduseta süüa. Selleks, et terve olla, tuleb teha sporti ja süüa palju juur-ning puuvilju – siis ei tule ükski tõbi kallale. Juhtumis Jonnipurikaga õpetati Jonni-Tommile hoolivust, viisakust ja sõnakuulekust.
Lastele pakkusid selle raamatu lood küll kõneainet!
Elamust jagas Anne Koppel
MAAL JA MEREL
Jaan Rannap
See on neljas raamat sarjast, kus meie lemmikkirjanikud on teinud valiku oma loomingust ja kommenteerivad valitud lugusid.
Jaan Rannapi lood on, nagu oleme harjunud, mõnusas naljatoonis, aga alati tõeteraga: need suunavad lugejat loodust ja loomi mõistma. Nagu kogumiku pealkiri ütleb, on lugude aines mitmekesine, nii maalt kui ka merelt, ja sama kehtib aja suhtes - need on nii vanast ajast kui ka tänapäevast merele.
Raamatu illustratsioonid (kunstnik Valdek Alber) paeluvad last teada saama, mis looga tegemist on. Elevust tekitas lastel lugu sellest, kuidas jänes Juss endale mobla sai ning sellega oma esimesed kõned loomariigis tegi. Ka karupoeg Kusti päevaplaan oli mõtlemapanev. Tuletõrjekoer Nublu jutud andsid lastele põhjuse selle raamatu väljaotsimiseks.
Kirjaniku enda vahepalad raamatus on heaks sissejuhatuseks tema loomingu mõistmisel ning tekitavad soovi tema teostega rohkem tutvuda.
Elamust jagas Anne Koppel
EDEV NINA
Olivia Saar
See on kolmas raamat kirjastuse Petrone Print sarjast „Paremad palad“, kus kirjanikud on valinud oma loomingust oma lemmikud. Raamatus on lood ja luuletused headest sõpradest: ilusast mustast hobusest Mikust, armsast päntajalgsest kutsikast Robist, uhkest ruske lakaga Lõvi Lõrrist ja arglikuvõitu Jänes Jassist, toitu pesevast pesukarust ja paljudest teistest loomadest. Lugusid on tähtsatest päevadest , loodusest, kodust ja koolist.
Lastele, kes ei loe veel väga pikki lugusid, sobivad lugemiseks lühikesed luuletused ja jutukesed, mis on naljakad ja annavad laste fantaasiale ning kujutlusvõimele hoogu. Pikemaid lugusid saavad vanemad lastele ette lugeda ja tuletada meelde oma lapsepõlves loetud tegelasi. Raamatu illustratsioonid kutsuvad last raamatut lehitsema ja eks siis tuleb ka tahtmine teada saada, mis seal kirjutatud on. Ja neile, kes oskavad hästi lugeda, sobib raamatu lugemiseks väga hästi.
Lugesin raamatut „Edev nina“ koolis 1. klassi õpilastele ja olin väga rõõmus, et lapsed tahtsid näha raamatuid, kus veel võib neid lugusid olla. Mõned lapsed käisid pärast raamatukogus, et laenutada omale uut lugemist. Igaüks otsis endale sobivat lugemist. Suurema lugemisoskusega lapsed tahtsid lugeda Lõvi Lõrrist ja Jänes Jassist, väiksema lugemisoskusega lapsed võtsid endale lugemiseks luuleraamatuid. Need aga, kes ei oska veel hästi lugeda, olid huvilised, et ma neile lugusid ette loeksin. Minu eesmärk äratada lastes huvi raamatute ja lugemise vastu sai täidetud!
Elamust jagas Anne Koppel
SINA MINU KÕRVAL JA MAAILM MEIE VAHEL
Nicola Yoon
Raamat oli selline, mida lugedes, ei saa seda käest ära panna. Ma ei saa kahjuks raamatu sisu ette ära rääkida, aga kui teil on kodus teismeline, siis see raamat köidaks neid kindlasti. Seal on rohkelt sündmusi, põnevust ja armastust. Autor on leidnud väga huvitava teema – mulli sees kasvava noore, kes ei saa välismaailmaga kokku puutuda, muidu ta sureks, kuid ometi murrab välismaailm lõpuks ka sellise nooruki ellu ja veel kuidas. Lõpp on täiesti ehmatav, aga positiivne.
Elamust jagas Anneli Laamann
SA OLED ALATI HOITUD
Lana Vatsel, Kristi Kangilaski
Kohe alguses pean ütlema, et selle raamatu pildid on lihtsalt fantastilised. Kuigi Kristi Kangilaski seda raamatut ei kirjutanud, on pool selle raamatu väärtusest pildid. Need on humoorikad, kõnekad, põnevad. Lugu on ise lihtne – üks igavlev siilipoiss ei kuula ema sõna ja paneb kodust plehku maailma avastama. Tekst on hästi loetav algajale lugejale ja lugemisraskustega lugejale. Kasutusele on võetud isegi vastav šrift. Siilipoisi tegu oli talle päris ohtlik ja temaga võib päris kehvasti minna, kui teda ei päästaks keegi, kelle nime raamatus ei nimetata, aga ometi meil kõigil on ta ju olemas, vähemalt tahame uskuda, et on olemas – kaitseingel. Läbi selle raamatu saab lastega puudutada inglitesse uskumise teemat ning seda, et tegudel on tagajärjed, kuigi vahel lõpeb kõik siiski õnnelikult. Mis aga oleks võinud juhtuda?
Elamust jagas Anneli Laamann
LÕVI JA LIND
Marianne Dubuc
See raamat on lihtsalt ilus. Nii pildid kui ka see lugu on liigutavalt ilusad. Üks lõvi elab oma tavalist elu, kuni kohtub vigastatud linnuga, kes ei saa teistega koos lõunasse lennata. Lõvi võtab linnu oma hoole alla ja äkki ei ole ta enam üksi. Nad teevad kõike koos. Kevadel tulevad teised linnud tagasi ja lahkub ka tema linnuke. Lõvi elab oma tavalist elu edasi, aga see ei ole enam endine. Ta igatseb oma linnukese järgi. Kevadest saab suvi, suvest sügis ja ….
Selle raamatu pildid on kenad ning nad paraleelselt jutustavad nappi teksti edasi. Seda ei saa lihstalt lugeda, vaid seda peab ka vaatama ning mõtlema, mis on nende piltide taga. Tekst ei ütle, et lõvi igatseb oma väikest sõpra – pilt näitab seda. Suur lugeja peab suunama Väikest lugejat peatuma ja pilti analüüsima. Mõnel lehel ei ole üldse teksti, on ainult pilt, mis jutustab lugu edasi. Igatahes on see liigutav lugu sõprusest ja armastusest.
Lugesid Anneli Laamann ja Marta Emily Laamann, muljeid jagas Anneli
ADA LAVENDERI ISEÄRALIKUD JA KAUNID KANNATUSED
Leslye Walton
See raamat on täiesti müstiline. Sünnib linnutiibadega tüdruk, kellel on autistist vend. Kummalise pere ajaloost koorub tükkhaaval uusi ja uusi fakte, mis loovad jutustusse põnevust juurde. Raamatus hargneb lahti ühe suguvõsa lugu, kus on teisigi kummalisi tüüpe, et linnutiibadega tüdruk ei tundugi enam midagi nii ebatavalist. Tiibadega tüdruk igatseb samas olla tavaline tüdruk, kes tahab armuda, omada poiss-sõpra ja teha teismelise tempe. Raamatus on kummalisi tüüpe rohkelt ning üks neist saab raamatu peategelasele saatuslikuks.
Elamust jagas Anneli Laamann
PAUL JA PAPS
Susanne Weber
See raamat oli väga vahva. Ma arvan, et eriti hästi sobib see raamat poistele, kuna see räägib ühest väikesest poisist Paulist ja tema isast. Neil tuleb ette palju seiklusi.
Paul on üks tore, hea ja uudishimulik poiss. Talle meeldib autodega mängida ja kõige rohkem armastab ta oma isa. Talle meeldib, kui isa mõtleb huvitavaid lugusid välja, mängib temaga kaarte, paneb puslesid kokku ja käib temaga tsirkuses. Kui Paulil on paha tuju, teeb isa ta kohe rõõmsaks.
Tema isa on töökas ja hoolitsev ning tegeleb kogu aeg Pauliga. Nad käivad koos muuseumis, vaatavad õhtul tähti, söövad jäätist, käivad reisidel ning isa laseb Paulil end tihti aidata. Eriti naljakas on rongireis, kuhu Paul võtab kaasa oma mänguussi, aga see kukub kogemata kotist välja, ja vahva on koht, kus Paul saab ekskavaatoriga sõita.
„Paul ja paps“ oli mõnus lugemine, mitte üldse pikk . Ma arvan, et kui isad seda raamatut oma lastele loeksid, oleks see veelgi vahvam. Eriti vahvaks teebki selle raamatu see, et nad teevad seal igapäevategevusi, mida lapsed vanematega teevadki. Paul ongi nagu päris laps, mitte ainult joonistus.
Elamust jagas Greete Rosin, Põltsamaa Ühisgümnaasium 2B klass
Saksa kirjaniku Susanne Weberi sulest pärinev raamat „Paul ja paps“ on üks väga armas lugemine. Õigupoolest on tegemist raamatuga, mis mõeldud lastele ettelugemiseks. Kohe alguses tuleb ära öelda, et igast selle raamatu loost õhkub kirjanikupoolset suurt austust lapse kui isiksuse vastu. Peategelane Paul on täiesti tavaline ning üllatavalt normaalne laps. Tal on ema ja isa ning tema vanematel on tema jaoks alati aega. Päeval, mil lasteaed on suletud, on ka Pauli isa end ekstra töölt vabaks küsinud. Koos minnakse loodusmuuseumi ja peetakse meestepäeva. Pauli võetakse ja koheldakse võrdsena ning kõik tema mõtted leiavad aktsepteerimist. Isaga tegutsedes on kõik põnev. Koos valmistatakse emale kooki, proovitakse ekskavaatorisõitu, sõidetakse rongiga ja tehakse veel muudki vahvat. Ja kui juhtubki, et mõnel päeval ei ole hea tuju, siis heaga saab kõigest üle.
Soovitaksin seda raamatut lugeda ka noortel lapsevanematel, sest sellest leiab hulganisti nippe, kuidas lapse kasvatamisega edukalt hakkama saada.
Elamust jagas Marika Viks
KURRU-NURRU VURRUD
Epp Petrone
Need, kellele meeldivad Epp Petrone laste igapäevaelust jutustavad raamatud „Marta varbad“, „Anna hambad“ ja „Leena peenar“, peaksid ennast mõnusasti tundma ka samast perest rääkiva uue jutukogu seltsis, millel nimeks „Kurru-Nurru vurrud“.
Võib ju kahtlustada, kas sama teema ja stiil neljandaks raamatuks ennast mitte juba ei ammenda, kuid arvan, et ei suur ega väike lugeja pea pettuma. Kõik tuttav ja hea on küll paigas: parajalt lühikesed lood (võta just nii mitu ampsu korraga kui tahad), kodune ja argine miljöö, nii väikesele kui suurele arusaadavad olukorrad ja tunded ning keel, mis on küll sirge ja lihtne, ent mitte nudi. Paras ports muhedust ikka ka – mida need tüdrukud küll jälle välja on mõelnud!
Tuttavat joont jätkavad ka lugusid saatvad Piia Maiste pildid – mahedad ja selged, et ometi sellised, et kõike ühe vaatamisega ära ei näe. Enamiku piltide ruumikasutus on põnev ning annab lisaks kujutatud stseenile nappide vahenditega edasi taustatunded, liikumise ja loo arengu, muutumata sealjuures kirjuks kribukrabutamiseks.
Autori soov on olnud paigutada tekst alati ühele, vasakule leheküljele ning pilt kohe sinna kõrvale üle terve parema lehekülje, et lapsel ja vanemal oleks mugav raamatut koos ja kõrvuti lugeda. See teeb „Kurru-Nurru vurrudest“ nagu ka sama sarja eelmistest osadest tõeliselt mõnusa kaisuslugemise raamatu.
Kõigest sellest tuttavast hoolimata on Kurru-Nurru raamat ometi värske ja omamoodi, sest seekord ei ole maailma nabaks laps, vaid kass. See laseb autoril ja lugejal vaadata asju natuke teistmoodi nurga alt ning jutuks tulevad asjad, millele muidu ehk ei mõtlegi. Näiteks see, milline võib olla kassi elu tänaval, hoiukodus ja päriskodus, mis on kiisu jaoks tähtis ja mis tülikas, mida võib kass arvata teda patsutama-silitama tikkuvatest lastest ning mida üksi koju jäämisest. Sümpaatne on juba seegi, et raamatu peres ei võeta kassi päris tavapärasel moel – nunnu kiisupoeg lastele mängimiseks – vaid näidatakse, kui asjalik ja tore pereliige võib saada varjupaigast võetud täiskasvanud kassist.
Kurru-Nurru lugude abil saab tähele panna esimesi kassikeele märke ning õppida, kuidas kassiga viisakalt tutvust sobitada ja sõbralikult koos elada. Arvan, et kui minu naabritüdruk oleks lapsena sellist raamatut lugenud, siis poleks ta oma kassil vurre maha lõiganud.
Vaatamata sellele, et „Kurru-Nurru vurrud“ on tore pereraamat, tuleb lugejatel ometi arvestada ühe tõsise ohuga: peale seda raamatut on veel raskem elada ilma kassita!
Elamust jagas Kadi-Ann Kraut
ANNALIISA ANALÜÜS JA TEISI VÄRSSE LOHUTUSEKS HAIGLAS OLIJALE
Inese Zandere
Kellele meeldiks haige olla või veel hullem – sel ajal ka haiglas olla? Aga nii mõnelgi lapsel ja lapsevanemal on vaja see teekond mõnikord ette võtta. Et see teekond läheks kiiremini ja haiglas olemine natuke mõnusam oleks, on läti lastekirjanik ja luuletaja Inese Zandere kirjutanud mõned luuletused. Luuletusi lugedes saab hea ülevaate haigla igapäevaelust ja tegemistest, kaasates sealjuures põnevaid tegelasi Annaliisa Analüüs, Patsillukas, nõid Trauma, krahv Ulrich Ultrasonograaf jt. Luuletustesse on pikitud ka rohkelt tarkuseterasid sellest, kuidas käituda või miks mingeid protseduure tehakse. Ilusate piltidega luuleraamat lohutab ja suunab nii lapsi kui lapsevanemaid positiivselt mõtlema, sest mõtetel on teatavasti suur jõud.
Oma panuse tõlkimisel on andnud ka Leelo Tungal.
Elamust jagas Katri Hoogand
TÄDI FANTAASIA LOOD. Parimad palad 2
Ira Lember
Kes veel ei teadnud, siis kirjanik Ira Lemberiga käib alati kaasas üks tädi Fantaasia, kes aitab tal raamatuid kirjutada ning neid on aastate jooksul kogunenud juba
hulgi. Raamatusse on kokku koondatud kirjaniku enda lemmiklood, mille tegelasteks on nii loomad kui inimesed. Kohtuda saab näiteks vanade tuttavatega raamatutest „Koerapolka ja kassikontsert, „Imelas“, „Võrukaelad“, „Tõestisündinude lood“, „Jannu“ jne.
Raamatus on nii lühijutte kui värsijuppe. Neid seovad tervikuks ja ühendavad autoripoolsed kommentaarid ja raamatute sünnilood. Huvitav on pugeda kirjaniku enda mõttemaailma ja isiklikesse kogemustesse ning panna need koos looga pusletükkidena kokku. See annab lugejale võimalusi näha lugusid natuke teise nurga ja mõista neid veel paremini. Igati põnev lugemine, mis tekitab tunde nagu loeks korraga, luule- , jutu- ja elulooraamatut.
Elamust jagas Katri Hoogand
NOOR AEDNIK
Clara Lindström ja Annakarin Nyberg
Õpetajana näen tihti, et lapsed toimetavad eriti õhinal just siis, kui saavad ise oma kätega midagi valmis teha, meisterdada, ehitada või nende tööl on mingi silmaga nähtav tulemus. Neid inspireerib see, kui nad saavad õppida päriselust, asju katsuda, proovida, ise läbi teha, kogeda, maitsta, nuusutada ja näha. Päris paljud lasteaia- ja kooliõpetajad (mina sealhulgas) on proovinud lastega näiteks seemnete idandamist ja istutamist ka klassiruumis. See on alati olnud lõbus, põnev ja arendav!
„Noore aedniku“ raamat annab rohkelt ideid „rohenäplusega“ alustamiseks ja rohkelt ideid selleks, kuidas lapsed loodusele lähemale tuua. Antakse nõu, kuidas ise kasvatada erinevaid taimi (nii söödavaid kui mittesöödavaid) ning nende eest hoolitseda. Õpitakse tundma erinevaid ravimtaimi. Lisaks leiab ka erinevaid ideid ideid meisterdamiseks, näiteks kuidas teha lindudele meelepäraseid rasvapalle või lauamängu, mille nupud on ubadest.
Raamatus on vahvad pildid ning selged juhised, kuidas üht või teist taime istutada või selle eest hoolitseda. Sealjuures ei ole vaja erilisi tööriistu ega kalleid materjale. Usun, et ka lapsevanemad on üleliigsed ning lapsed saavad õpetuste järgi toimides ise hästi hakkama. Raamat on kahtlemata inspireeriv materjal ka õpetajale, andes põnevaid selleks, kuidas loodusõpetuse tunde teha praktilisemaks ja põnevamaks.
Elamust jagas Katri Hoogand
TASKUTARK. Sari. Taskutähestik. Taskunumbrid. Taskukujundid. Taskukellad jne.
Hilli Rand, Karin Pae, Maite Kotta
Väikelaste õpetlava eesmärgiga raamatud kipuvad olema välismaised, nii et nende pildid ja napidki jutud vahel meile täiel määral ei sobigi. Seda suurem on rõõm kohata toredat sarja Taskutark, väljaandjaks kirjastus Matle, koostajateks Hilli Rand ja Karin Pae, kujundajaks Maite Kotta.
Ilmunud on sarja esimene anne, mis sisaldab kolm raamatukest, "Taskutähestik loodustähtedega", "Taskutähestik söögitähtedega" ja "Taskunumbrid mänguasjadega", ja teine anne Taskutark 2, kus leiame samalaadi raamatukesed värviliste kujunditega, sahtliteemaliste tähtedega, tundidega ja päevade-kuudega.
Raamatud on mõõdult väga parajad lapsel pihku võtta, küllalt tugeva kaanega, et mõnusasti hoida ja lehitseda, mahuvad lapsevanema-hoidja-õpetaja teksa- või kitlitaskusse ja on väga maitsekalt kujundatud. Vahel on väikelaste raamatuis liiga palju erilaadi kribu-krabu, mis ei lase olulist rahulikult vaadata. Taskutarga sarjas on keskendutud just sellele, mida edasi anda tahetakse. Mõnigi lahendus on mõnusalt loov, näiteks sahtlitähestiku tähed on moodustatud kõigest, mida sahtleist leida võib: pliiatsitest, rõhknaeltest, paeltest, joogikõrtest, pliiatsiteritajatest, nii et iga lehekülg pakub avastamisrõõmu ja annab palju ideid, et samamoodi oma tarbeasjadega talitada.
See tore sari peaks küll iga mudilaseni jõudma.
Elamust jagas Mare Müürsepp
|